کشیت

روستای کشیت از اولین سکونت گاه‌های بشر است. اگر سرگذشت این روستا را در تاریخ جستجو کنیم، باید این کتاب قطور را تا 6هزار سال پیش ورق بزنیم.  این روستا در نزدیکی راه ابریشم بوده است .کشیت ، بهشتی در کویر لوت ، از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمان است . قرار داشتن قلعه مشهور کشیت که اقتباسی از ارگ بم و ارگ ارین است نشان دهنده تاریخ کهن این منطقه دارد .

در میان کویر لوت، درست در زیر تابش آفتاب داغ و در قلب دشتی خشک و بی‌حاصل، واحه‌ای سبز و خیال‌انگیز قرار دارد. این سرزمین رویایی به لطف جوش‌وخروش رودخانه‌های اطراف و آبشار کشیت در دره‌ای به همین نام شکل گرفته است. این آبشار در محل تلاقی خود با زمین به حوضچه‌ای بزرگ و رودی جاری تبدیل می‌شود.

کشیت

این حوضچه طبیعی منزل‌گاه ماهی‌های گارا روفا است که از آن‌ها با عنوان دکتر فیش نیز یاد می‌شود. این آبزیان کوچک و بی‌خطر، عمدتا از بخش‌های مرده پوست انسان تغذیه می‌کنند؛ به همین دلیل، این روزها در اغلب اسپاها از آن‌ها برای پاک‌سازی پوست مرده پاشنه پا بهره می‌برند. شنا کردن در آب زلال و خنک این حوضچه طبیعی و مجاورت با این موجودات ریز به کنترل اصطراب و استرس کمک می‌کند. در این منطقه، روستا و قلعه‌ای تاریخی وجود دارد که با الهام از ارگ بم ساخته شده است. تماشای گل‌سنگ‌ها و سرخس‌های اطراف آبشار و نخلستان‌ها و درختان میوه و مرکبات این ناحیه، آدمی را به شگفتی وامی‌دارد. این همه طراوت و زیبایی ناشی از جریان رودها و آبشارهایی است که آب‌وهوا و شرایط اقلیمی این منطقه را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند. آبشار کشیت و زمین‌های اطراف آن در روزگاران گذشته در مجاورت جاده ابریشم قرار داشتند.

کشیت

از نزدیک‌ترین جاهای دیدنی نزدیک به آبشار کشیت می‌توان به روستا و قلعه‌ای با همین نام اشاره کرد. این روستا که به بهشت کویر نیز معروف است در فاصله ۱۷۰ کیلومتری کرمان واقع شده و از بافتی تاریخی برخوردار است. قلعه ۶ هزار ساله آن نیز در مجاورت همین روستا قرار گرفته است. ساختار این قلعه، ارگ قدیمی بم را در ذهن بیننده تداعی می‌کند. بسیاری از مورخان، روستای کشیت را یکی از نخستین منزل‌گاه‌های بشر بر روی زمین می‌دانند.

این قلعه افسانه‌های شنیدنی زیادی دارد که مردم این روستا نسل به نسل برای یکدیگر بیان کرده‌اند. مردم این روستا بر این باورند که در گذشته سنگی بزرگ از آسمان بر میان این قلعه افتاده که هنوز باقی است. این سنگ آنقدر بزرگ است که از درب‌های ورودی قلعه به هیچ عنوان قابل عبور نیست و کمی اثبات این عقیده را قوی تر می‌کند.

قلعه کشیت
قلعه کشیت

آنچه باید بدانید و ببینید

آبشار کشیت

آبشار کشیت شهداد یکی از تماشایی‌ترین جلوه‌های طبیعی کرمان است

بیشتر بدانید

قلعه کشیت

برخی بر این باورند این قلعه ممکن است ۶۰۰۰ ساله باشد.

بیشتر بدانید

دکتر فیش در کشیت

آبشار کشیت منزل‌گاه ماهی‌های گارا روفا است.

بیشتر بدانید

نقشه های شهر

ایده های سفر

ایرانگردی

آشنایی با شهداد

شَهداد یکی از شهرهای توابع بخش شهداد شهرستان کرمان در استان کرمان ایران می‌باشد. این منطقه در ۸۷ کیلومتری (فاصله هوایی ۵۸ کیلومتر) شمال شرق شهر کرمان جای دارد. شهداد از جنوب غرب به مناطق کوهستانی و سردسیر سیرچ از شمال شرق به مناطق کویری و گردشگری بِکر کلوتهای شهداد و دریاچه جوان شهداد منتهی […]

کویر لوت شهداد
ایرانگردی

رانندگی در کویر

آفرود (Off-Road) یا رانندگی خارج از جاده که به آن بیراهه نوردی نیز می‌گویند یک ورزش هیجان انگیز و گران قیمت است که در سال‌های اخیر رواج بسیاری داشته است. آفرودسواری یا آفرود بازی بدون طبیعت ممکن نیست و این طبیعت است که آفرود سواری را ممکن می‌کند و ضروری است که برای سلامت زمین […]

کویرنوردی