شهرهای تاریخی به طور کلی در فرهنگ و تاریخچه ای که دارند معمولا زبانزد می باشند و کرمان یکی از شهرهای تاریخی ایران می باشد که از دیرباز در تولید محصولات گوناگون از قبیل انواع سوغاتی ها و صنایع دستی در سرتاسر دنیا معروف و محبوب بوده است.

هر استان نان یا شیرینی مخصوص به خود دارد, یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین سوغات استان کرمان سوهان زرندی می باشد, سوهان زرندی شیرینی محبوب و خوشمزه دیار کریمانست که ظاهری شبیه به سوهان قمی دارد با این تفاوت که بسیار نازکتر هست و دندان ها اذیت نمی کند.زمانی که صحبت از سوهان می اید معمولا سوهان قمی در یاد می اید اما این نوع از سوهان تفاوت هایی در شیوه تولید دارد، اولین تفاوتی که در ان به چشم می اید قطر این سوهان می باشد که برخلاف سوهان قمی نازک تر و مصرف ان راحتتر بوده و به دندان نمی چسبد. سوهان زرندی یکی از شیرینی های پرطرفدار و خوش طمع می باشد و در لیست آثار ملی در یونسکو به ثبت رسیده است.

پایه و خمیر مایه اصلی سوهان زرندی ارد سن می باشد که در بخش کماچ توضیحات در مورد تهیه و تولید این نوع ارد توضیح داده شده است از دیگر مواد مورد استفاده در سوهان زرندی شکر، هل و زعفران اشاره کرد.

خواص مصرفی سوهان زرندی:

از موارد مورد استفاده و درمانی این سوغاتی خوشطعم می توان به دارا بودن ویتامین B و درمان کم خونی اشاره کرد از دیگر خواص سوهان زردی میتوان به : جلوگیری از پیری زودرس، کاهش سو تغذیه، کمک به رشد کودکان و مانع از اسیب ناگهانی به اندام های داخلی بدن می شود. یکی دیگر از موارد مزایای سوهان زرندی نسبت به سوهان های دیگر مدت زمان ماندگاری ان بوده و بدون یخچال و در یک محیط خنک و خشک مانند کابینت اشپزخانه می توان تا مدت ها ان را نگهداری کرد.

سوهان زرندی در طعم های مختلفی مانند کنجدی، نارگیلی، عسلی، پسته ای، لقمه ای عرضه می شود. شرکت کرمانیا کالا متخفر است تا با معرفی انواع سوغات و شیرینی های محبوب در این استان پهناور قدم در سلامت جسمانی و روحی مردم عزیز کشورمان برداشته و با معرفی محصولات این استان پهناور و تاریخی قدمی کوچک به معرفی و پخش این محصولات بپردازد.

نگارخانه

سوهان زرندی

جانمایی