تخت سرتشتک

تخت سرتشتک سرزمینی هموار با پستی و بلندی‌های ملایم و پوشیده از چمن زار و برکه‌های کوچک و چشمه‌های روان در ارتفاع ۳۶۰۰متری از سطح دریا، که از مرتفع‌ترین نقاط استان کرمان محسوب می‌شود. تخت سرتشتک ازمناطق ییلاقی ویکی از جاذبه‌های طبیعی گردشگری بندر هنزا بر فراز کوههای سر به فلک کشیده است. جایی که پوشش گیاهی تمام می‌شود و هیچ درختی به خاطر ارتفاع زیاد نمی‌روید این منطقه معمولاً در فصل تابستان که به دلیل ارتفاع بالا هوای خنک تری نسبت به مناطق پایین دست دارد مورد استفاده و بازدید گردشگران و علاقه مندان به طبیعت قرار می‌گیرد. این تخت که یکی از جلوه‌های خاص مناطق کوهستانی استان کرمان و شهرستان رابر می‌باشد در نقطه مرزی شهرستان‌های رابر-جیرفت و کرمان قرار دارد و با قرار گرفتن در نقاط بلند آن می‌توان موقعیت قله‌های بلند استان از جمله لاله زار و کوه هزار را تشخیص داد، منطقه‌ای بکر که به واسطهٔ ارتفاع زیاد و شرایط جوی، بیشتر طول سال خالی از سکنه است. هر سال از اردیبهشت ماه به بعد این منطقه میزبان عشایری از شهرستان‌های جنوبی کرمان است که با حضور سیاه چادرهای عشایر، بوی آتش و زندگی عشایری و نیز جست و خیز و هیاهوی گوسفندان تا اواخر تابستان تخت سرتشتک رابر را که در ۱۲ کیلومتری منتهی الیه جاده بندر هنزاء قرار دارد به یکی از جالب‌ترین و دیدنی‌ترین نقاط استان کرمان تبدیل کرده‌است.

وقتی مسافران و گردشگران به کرمان فکر می‌کنند یاد کویر لوت می‌افتند و تصور می‌کنند پهنه کرمان بیابانی است اما حقیقت این است کویر بخشی از طبیعت استان کرمان است.

اگر از کرمان به سمت شهر رابر و پس از رسیدن به رابر به سمت دهستان هنزاء حرکت کنید، در امتداد هنزاء یکی از بی‌نظیرترین مناطق طبیعی ایران را می‌بینید، منظره‌ای که بدون شک آن را در استان‌های مازندران و گیلان هم نمی‌توان دید.

در ارتفاع بیش از سه هزار متری از سطح دریا به منطقه‌ای به نام «تخت سرتشتک» می‌رسید. این منطقه تا چندی قبل برای مردم کرمان هم غریبه بود اما وقتی عکس‌های این کوهستان در شبکه‌های اجتماعی پخش شد حالا این منطقه به محبوب‌ترین مکان طبیعت‌گردی کرمان تبدیل شده است.

ارتفاع در این منطقه آن‌قدر زیاد است که درخت در سرتشتک نمی‌روید اما ارتفاعات این منطقه که شکل تپه‌ماهور دارد آن‌چنان سرسبز است که حتی یک لکه خالی از گیاه در منطقه دیده نمی‌شود.

در لابه‌لای تپه‌ها برکه‌های متعدد قرار دارد به طوریکه فاصله برکه‌ها در برخی مکان‌ها تنها چند صد متر است و منظره‌ای بسیار زیبا ایجاد کرده است.ساکنان این منطقه اکثراً عشایری هستند که حاضرند سیاه‌چادرهای خود را برای اقامت در اختیار گردشگران قرار دهند. دمای هوا در زمستان نیز در این منطقه آن‌قدر پایین است که پوشش گرم یکی از نیازهای اصلی حضور در منطقه است.

تخت سرتشتک

نقشه های شهر

ایده های سفر

ایرانگردی

آشنایی با شهداد

شَهداد یکی از شهرهای توابع بخش شهداد شهرستان کرمان در استان کرمان ایران می‌باشد. این منطقه در ۸۷ کیلومتری (فاصله هوایی ۵۸ کیلومتر) شمال شرق شهر کرمان جای دارد. شهداد از جنوب غرب به مناطق کوهستانی و سردسیر سیرچ از شمال شرق به مناطق کویری و گردشگری بِکر کلوتهای شهداد و دریاچه جوان شهداد منتهی […]

کویر لوت شهداد
ایرانگردی

رانندگی در کویر

آفرود (Off-Road) یا رانندگی خارج از جاده که به آن بیراهه نوردی نیز می‌گویند یک ورزش هیجان انگیز و گران قیمت است که در سال‌های اخیر رواج بسیاری داشته است. آفرودسواری یا آفرود بازی بدون طبیعت ممکن نیست و این طبیعت است که آفرود سواری را ممکن می‌کند و ضروری است که برای سلامت زمین […]

کویرنوردی