حمل خودرو با قطار، از آن دسته امکاناتی است که سفر با قطار را از سایر انواع سفر متمایز می‌کند. تصورش را بکنید، سوار قطار می‌شوید و تا خود مقصد استراحت می‌کنید، کتاب می‌خوانید یا به تماشای طبیعت مشغول می‌شوید. نه نگرانی شرایط سفر با هواپیما را دارید و نه خستگی رانندگی با ماشین را به جان می‌خرید. در ضمن می‌توانید رودرروی دوستان یا خانواده‌تان بنشینید و گل بگویید و گل بشنوید. از طرف دیگر در سفر با قطار، این امکان را دارید، که خودروی خود را هم با قطار ببرید، و وقتی که به مقصد می‌رسید، ماشین‌تان را تحویل بگیرید و هر جا که می‌خواهید، بروید. با این اوصاف دیگر نیازی نیست برای رفتن به محل اقامت یا اماکن گردشگری منتظر تاکسی بمانید. انگار در خانه خودتان هستید، به پارکینگ می‌روید، ماشین را روش می‌کنید و راهی می‌شوید.

اگر از رانندگی در جاده خسته می‌شوید یا نگران مصرف بنزین هستید، می‌توانید با خیال راحت با قطار سفر کنید. با امکان حمل ماشین با قطار، می‌توانید ماشین‌تان را با خودتان ببرید و سفر بی‌دردسری داشته باشید.حتی اگر دل‌تان بخواهد با هواپیما سفر کنید، باز هم می‌توانید ماشین‌تان را با قطار به مقصد بفرستید. در مقصد می‌توانید بروید دنبال ماشین و تحویلش بگیرید. به این ترتیب با خرید بلیط حمل خودرو با قطار سفرتان با آرامش و آسایش کامل خواهد بود.

اگر قصد حمل خودرو با قطار به شهرستان دیگری را دارید، طبیعی است که باید بلیط بخرید. همان طور که برای سفر خود با قطار بلیط می‌خرید، برای حمل ماشین با قطار هم باید بلیط بخرید. بلیت حمل خودر با قطار مانند بلیت معمولی قطار است؛ در صورتی که گم شود، طبق مقررات می‌توانید بلیت المثنی دریافت کنید. شما برای خرید بلیت حمل خودرو با قطار می‌توانید آنلاین اقدام کنید. در واقع خرید اینترنتی بلیط حمل خودرو با قطار مانند سایر خریدهای اینترنتی، دردسرهای شما را کم می‌کند. برای رزرو بلیط حمل خودرو با قطار هم می‌توانید به همین ترتیب عمل کنید.

شرایط حمل موتور سیکلت با قطار شبیه به شرایط حمل ماشین است. قوانین و مقررات به همان ترتیب است. شما برای حمل موتور سیکلت با قطار، هم باید بلیط بخرید. مسیرها هم مانند مسیرهای ماشین است. تنها قیمت حمل موتور سیلکت با قطار با ماشین تفاوت دارد؛ همان طور که انتظار می‌رود هزینه حمل موتور سیکلت کمتر از ماشین است.

شرایط صدور بلیت حمل خودرو

توجه داشته باشید در صورتی که ورود اطلاعات مورد نیاز، نادرست یا اشتباه باشد و سپس در مرحله بعد و بهنگام تایید اطلاعات، صحت اطلاعات وارد شده مجددا تایید گردد، مسئولیت و عواقب ناشی از آن به عهده خود مسافر/ مالک خودرو می‌باشد.

شایان ذکر است بلیت صادر شده قابل ویرایش نبوده و لازم است بموقع و با رعایت قوانین و دستورالعمل های مربوطه استرداد شده و مجددا بلیت با اطلاعات صحیح صادر شود.

 • درصورت مفقودشدن بلیت حمل خودرو طبق مقررات، و با دریافت هزینه صدور،  بلیت‌ المثنی صادر می‌شود.
 • اطلاعات مورد نیاز حمل خودرو با قطار شامل تاریخ و ساعت حرکت، شرایط تحویل خودرو،  مشخصات پلاک، نوع خودرو  و …  بر روی برگه بلیت درج می‌شود.

 شرایط استرداد بلیت حمل خودرو

 •  استرداد 90 درصد بهای بلیت تا ساعت 12روز قبل از حرکت
 • استرداد 70درصد بهای بلیت از ساعت 12روزقبل از حرکت تا 3 ساعت مانده به حرکت
 • استرداد 50 درصد بهای بلیت از 3 ساعت مانده به حرکت تا زمان حرکت
 • بعد از حرکت بهای درج شده روی بلیت حمل خودرو قابل استرداد نمی‌باشد.

زمان تحویل:

 • ساعت حرکت درج شده روی بلیت حمل خودرو، آخرین زمان پذیرش خودرو جهت اعزام از مبدأ حرکت بوده و شروع پذیرش خودرو از ساعت 8 صبح روز حرکت قطار تعیین می‌شود. مسافرین محترم لازم است خودروی خود را در ساعات اداری و ترجیحا در ساعات اولیه معین شده تحویل دهند.
 • در صورت حرکت قطار در ساعات اولیه صبح، خودرو باید روز قبل از حرکت تحویل داده شود. لطفا جهت اطمینان بیشتر، این موضوع را از طریق ایستگاه مبدا پیگیری فرمایید.

خودروهای عبوری از ایستگاه تهران:

 •  جهت خودروهای عبوری از ایستگاه تهران، لازم است بلیت حمل خودرو در مسیر دوم با یک روز فاصله از روز ورود قطار حمل خودرو به تهران صادر شود ( به‌عنوان مثال در مسیر تبریز-کرمان، در صورتی‌که ورود قطار حمل خودرو از تبریز به تهران، بامداد روز دوشنبه باشد، باید بلیت تهران- کرمان برای روز سه‌شنبه صادر شود). با رفع محدودیت ایستگاه تهران، این فاصله زمانی کاهش خواهد یافت.

مقدار بنزین و  مقدار گاز در خودرو های  دوگانه گازسوز:

 • برای دستیابی به سطح ایمنی بیشتر، میزان بنزین موجود در باک خودروهای بنزینی هنگام تحویل (در هنگام تحویل به انبارتوشه جهت بارگیری به واگن‌های خودروبر)، مطلقا نباید بیشتر از یک چهارم حجم باک باشد. همینطورگاز خودروهای دوگانه سوز باید کاملا خالی باشد.
 • حمل خودروهای دوگاه سوز فاقد تاییدیه معاینه فنی ازمراکز معتبر سیستم CNG/LPG ممنوع بوده و از بارگیری خودروهای با کپسول گاز دفرمه و ضربه شدید ممانعت به عمل می آید.

سرباتری:

 •  به لحاظ ضرورت رعایت موارد ایمنی خودروها، و بنا به دستور العمل های موجود ایمنی،  «سرباتری» در مبدأ جدا می‌شود و در مقصد مجدداً نصب می‌شود.

طول و عرض خودرو:

 • امکان حمل خودرو با ارتفاع بیش از 158سانتی متر و عرض بیش از 180سانتی متر (اکسل پهن) با واگن حمل خودرو وجود ندارد و رعایت این بند در هنگام خرید بلیت حمل خودرو، کاملاً ضروری است.
 • در صورتی که لوازم جانبی از جمله باربند و … به خودرو نصب شده باشد ملاک عمل ابعاد نهایی خودرو بوده و مسئولیت عدم پذیرش احتمالی بدلیل افزایش ابعاد با وسایل جانبی بعهده مالک خودرو می باشد.

وسایل اضافی داخل خودرو:

 •  از پذیرش هرگونه وسائل و لوازم اضافی (غیر از جک و زاپاس) و همینطور چمدان، مواد غذایی و هر گونه موارد مشابه در داخل خودرو خودداری می‌شود و هیچ‌گونه ادعایی در این خصوص در هنگام تحویل خودرو به مالک پذیرفته نمی‌شود.

 نقص فنی، آسیب‌دیدگی و تصادفات :

 • نقص فنی و آسیب دیدگی: از صاحبان خودروهای اعزامی تقاضا می‌شود در خصوص وجود هر گونه نقص یا آسیب‌دیدگی قبلی و یا کسری لوازم خودروهای اعزامی با مسئولان اعزام، همکاری و هماهنگی لازم را معمول دارند تا در مقصد با مشکلات عدیده مواجه نشوند.
 • خودروهای معیوب و تصادفی: پذیرش خودروهای خاموش، معیوب و تصادفی امکان‌پذیر نبوده و فقط خودروهای روشن پذیرفته می‌شود.
 • باتری: لازم است باتری خودرو کاملا سالم باشد تا بهنگام تخلیه از واگن در ایستگاه مقصد براحتی روشن شود.

خودروهای سازمانی و صفر کیلومتر

 • برای ارسال خودروهای سازمان‌ها، داشتن معرفی از سازمان الزامی است. برای خودروهای «صفرکیلومتر» که هنوز شماره نشده‌اند، لازم است شش رقم آخر شماره شاسی به جای شماره پلاک درج ‌شود. همچنین ارائه برگه فروش، هنگام تحویل خودرو، الزامی است.
 • برای خودروهای گذر موقت و عبوری، صدور بلیت (با شماره پلاک گذر موقت)، فقط تا قبل از به اتمام رسیدن زمان مجوز عبور، مجاز است.
 •  برای خودروهای خارجی، داشتن اصل برگ سبز گمرگی الزامی است.
 •   برای خودروهای سیاسی، داشتن معرفی‌نامه از سفارت مربوطه الزامی است.

اسناد و مدارک تحویل خودرو درمبدا و  مقصد:

 • هنگام تحویل دادن خودرو در مبدا: ارائه اوراق شناسایی و مشخصات مالک، ترجیحا سند و یا کارت مالکیت خودرو، الزامی است. همچنین تحویل‌دهنده خودرو، نام تحویل گیرنده را در بارنامه قید می نماید.
 • هنگام تحویل گرفتن خودرو در مقصد:  تحویل خودرو به تحویل گیرنده (مشخص شده در بارنامه) با ارائه کارت ملی  انجام می گیرد. در صورتی که تحویل گیرنده مشخص شده، فرد دیگری را معرفی نماید، باید به او وکالت نامه رسمی داده باشد. 
 • زمان تحویل خودرو در مقصد: پس از رسیدن قطار به مقصد، تحویل فوری خودرو به دلیل انجام امور مربوط به تخلیه خودرو از واگن امکان پذیر نبوده و تحویل خودرو در ساعات اداری و با فاصله زمانی انجام می شود. به محض اطلاع از ورود خودرو به مقصد، با ایستگاه مقصد تماس گرفته و در زمان اعلام شده توسط ایشان، نسبت به ترخیص و تحویل خودرو با در دست داشتن مدارک عنوان شده (کارت شناسایی و مدارک معتبر) اقدام شود، در غیر این صورت نگهداری خودرو از زمان ورود تا 24 ساعت رایگان، بعد از 24 ساعت اولیه تا روز چهارم و از روز پنجم به بعد بابت حق توقف و هزینه پارکینگ مبالغی به نرخ روز و تعرفه پارکینگ مربوطه محاسبه و دریافت می‌شود.
 • تحویل گیرنده خودرو در مقصد: برای تحویل خودرو ارائه کارت شناسایی معتبر شخص معرفی شده در بارنامه حمل خودرو که در مبدأ تکمیل شده، الزامی است و از تحویل خودرو به افراد غیر و بدون مدارک مثبته خودداری می‌شود.
 • جریمه تاخیر در تحویل خودرو توسط حمل کننده: در صورت تأخیر در تحویل خودرو توسط شرکت در مقصد، پس از 24 ساعت تأخیر در تحویل خودرو، 50 درصد کرایه برگشت داده می‌شود و در صورت عدم تحویل خودرو در مقصد 100درصد کرایه برگشت داده می‌شود. برای دریافت خسارت تاخیر، متقاضیان محترم تا یک ماه فرصت دارند از طریق تماس با شماره 1539 و یا مراجعه به یکی از نمایندگی‌های فروش بلیت شرکت رجا با به همراه داشتن اصل لاشه بلیت و کارت شناسایی معتبر، نسبت به دریافت خسارت اقدام فرمایند.

حق بیمه حمل خودرو:

 •  حق بیمه خودرو،  برمبنای درصدی از ارزش اظهار شده آن توسط تحویل دهنده به صورت جداگانه محاسبه و در زمان پذیرش خودرو ( مستقل از هزینه بلیت)،  نقدا از مسافر/ مالک خودرو دریافت می‌شود.